Paszport dla psa — sprawdź, kiedy zwierzę potrzebuje dokumentu i jak go wyrobić?
Podróżowanie z psami staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, a zmieniające się przepisy i trendy znacznie to umożliwiają. Różne środki komunikacji publicznej w tym również linie lotnicze, coraz częściej otwierają się na przewóz zwierząt i gwarantują im komfortowe warunki na pokładzie samolotu czy innego środka transportu. Od zawsze jednak możliwe jest podróżowanie ze swoim zwierzakiem na pokładzie własnego samochodu. Tym wycieczkom i podróżom towarzyszą jednak pewne ograniczenia i warto poznać je jeszcze zanim zdecydujesz się zabrać swojego pupila za granicę.
Kiedy konieczne jest wyrobienie paszportu dla zwierzęcia i jakich formalności należy dotrzymać?
Warto na początku podkreślić, że poszczególne kraje mogą mieć swoje ograniczenia co do wpuszczania na swój teren psów i kotów. Przed każdą planowaną podróżą, konieczne jest więc zapoznanie się z wytycznymi, których jako właściciel zwierzaka musisz przestrzegać. Każdy chciałby bowiem uniknąć sytuacji, w której kontrola graniczna nakazuje przerwanie wycieczki ze względu na nieprawidłowe przygotowanie psa do podróży. W niektórych przypadkach brak paszportu będzie nakazywał konieczność wprowadzenia zwierzęcia w stan kwarantanny, a skrajne przypadki mówią nawet o eutanazji zwierzaka. Nie warto więc ryzykować i lepiej upewnić się, co zrobić przed wyjazdem. W których krajach potrzebne jest zatem posiadanie paszportu dla zwierząt domowych, takich jak pies, kot, czy fretka? Paszport będzie konieczny w przypadku podróży do krajów UE, Szwajcarii. Norwegii, Monako, Watykanu. Inne przepisy obowiązują kraje znajdujące się w obu Amerykach, Azji czy Australii.
Co należy zrobić, aby móc przystąpić do wydawania paszportu dla swojego psa? Dokument wystawiany jest przez lekarza weterynarii, uprawnionego do wystawiania dokumentu. Zwykła wizyta jednak nie wystarczy i należy się do niej odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Konieczne będzie szczepienie przeciwko wściekliźnie, a także odpowiednie oświadczenie o jego przeprowadzeniu. To jednak nie wszystko. Wydanie paszportu wiąże się z koniecznością identyfikacji zwierzęcia. To zaś jest możliwe po uprzednim sprawdzeniu podskórnego transpondera, czyli czipu, lub odpowiedniego tatuażu. Dzięki temu lekarz weterynarii zna imię i nazwisko właściciela i może w pełni zidentyfikować, do kogo należy zwierzę i czy posiada ważne szczepienie przeciw wściekliźnie.
Czy wyrobienie paszportu dla psa kosztuje? Sprawdź, jakie koszty trzeba ponieść w związku z wyrobieniem dokumentów
Ile kosztuje paszport dla psa i czy jego wyrobienie wiąże się z długotrwałą procedurą? Samo wydanie dokumentu to koszt około 100 zł. Warto jednak zaznaczyć, że możliwe jest poniesienie dodatkowych kosztów wynikających ze wszczepienia czipu czy oznakowania zwierzęcia bądź wykonania szczepienia.
Wniesienie opłaty oraz odebranie gotowego dokumentu wcale nie musi oznaczać już zgody na przemieszczanie się z psem za granicę. Należy pamiętać o jednej istotnej informacji. Jeśli Twój pies został zaszczepiony przeciw wściekliźnie na potrzeby wyrobienia dokumentu, to do momentu przekroczenia granicy musi minąć 21 dni. Dopiero po tym czasie od szczepienia możliwe jest poruszanie się z psem poza granicę kraju.
Podróżowanie z psem bez ograniczeń
Wystawienie paszportu dla psa to działanie jednorazowe. Warto wiedzieć, że dokument ten jest ważny przez całe życie czworonoga, dlatego nie trzeba martwić się o jego odnawianie w przypadku kolejnych podróży. Istotne jest jednak to, aby zachowywać wyznaczony okres szczepień przeciwko wściekliźnie. To kluczowy warunek do możliwości podejmowania kolejnych podróży po świecie. Zawsze sprawdzaj, jakie ograniczenia związane z przewożeniem i przebywaniem zwierząt obowiązują na terenie danego państwa, do którego się wybierasz. Dobre przygotowanie gwarantuje maksymalne ograniczenie stresu pojawiającego się w przypadku kontroli. Sprawdzaj szczegółowe informacje na temat aktualnych ograniczeń na stronach rządowych i w krajowej izbie lekarsko-weterynaryjnej.