Jak poprawnie liczyć wiek psa i czy Twój pupil faktycznie może być starszy od Ciebie o kilkadziesiąt lat?
Od lat właściciele czworonogów zastanawiają się, czy rzeczywiście przeliczanie wieku psa, na tzw. lata ludzkie ma sens i swoje podstawy. Faktycznie, wiek przeżywalności psów jest dużo niższy niż wiek człowieka. Średnia długość życia psa, w zależności od rasy, wielkości i stanu zdrowia zwierzaka, może wynosić między 10 a 15 lat. Oczywiście od reguł zdarzają się wyjątki, dlatego część z naszych czworonogów żyje nawet w okolicach 20 lat. To miałoby swoje przełożenie na przemnażanie wieku psiego na ludzki — pies w wieku swoich 15 lat to już w rzeczywistości staruszek, który może cierpieć na różne dolegliwości. Sprawdź, jak w takim razie przeliczać wiek psa na ludzkie i jak te przeliczenia mają się do rzeczywistości.
Jak obliczyć wiek psa i od czego zależy długość jego życia?
Z założenia — im większy pies, tym krótszy okres jego życia. Taka reguła ma niewątpliwe swoje wytłumaczenie w cechach charakterystycznych dla dużych psów. Im większy pies, tym większa jest jego masa, obciążenie dla kończyn i dla serca. Wiele psów dużych ras cierpi na choroby związane z krążeniem, niewydolnością stawów czy mięśnia sercowego. Rasy psów dużych mogą dlatego żyć znacznie krócej niż psy małych ras czy niewielkie kundelki. Znaczne obciążenie dla organizmu to automatyczne skrócenie życia zwierzaka. Na żywotność i długość życia psów bez wątpienia wpływ ma również ich dieta.
Tak - jakość karmy wpływa na wiek psa!
Jak w takim razie określić wiek psa i w jaki sposób przeliczyć psie lata na ludzkie? Przelicznik jest różny właśnie ze względu na wielkość czworonogów oraz to, w jakim wieku obecnie znajduje się pies, czy jest szczenięciem, czy dorosłym seniorem. Przyjęte obliczenia zakładają, że 6 miesiąc życia, zarówno dla młodego, średniego, jak i starszego psa, to 10 ludzkich lat. Pierwszy rok życia, to w podobnej zależności, 16 ludzkich lat życia. Od trzeciego roku życia, w obliczeniach występują już różnice odpowiednio dla różnego stadium rozwoju psów. I tak dla przykładu — dla małego psa, każdy rok jego życia to 5 lat ludzkich, dla średniego 6, a dla dużego 7.
Jak poznać, ile lat ma Twój pies?
Problemu z obliczeniami nie mają właściciele, którzy ze swoim pupilem żyją wspólnie od jego szczenięcych lat. Obliczenia mogą stanowić jednak trudność w przypadku psów adoptowanych, które dołączają do domowego ogniska w wieku dorosłym czy nawet starczym. W takim przypadku przybliżony wiek można określić na podstawie uzębienia psa. Jeśli nie masz pewności, ile lat może liczyć Twój nowy, czworonożny mieszkaniec domu, poproś o pomoc lekarza weterynarii, który na podstawie określenia stanu uzębienia i obserwacji ciała psa, będzie mógł wskazać przedział wiekowy pupila.
Ile lat przeżyje z Tobą Twój psi przyjaciel?
Pamiętaj, że kwestia przeżywalności psów to bardzo indywidualna sprawa. Każdy z nich starzeje się w różnym tempie, a jego zdrowie zależy w dużej mierze od tego, co je, jak często się rusza, chociaż nie bez znaczenia pozostają również kwestie genetyczne. Psiaki mogą wraz z urodzeniem lub w wieku płodowym nabywać pewnych wad od swoich rodziców czy innych przodków, a w takim wypadku, dbałość o utrzymanie jego dobrego stanu zdrowia przez długi czas może być utrudniona. Pamiętaj jednak o tym, że szczęśliwy pies to ten, który może być blisko swojego właściciela, okazującego mu odpowiednią dawkę miłości i troski. Spędzaj z nim swój wolny czas, zabieraj na spacery i pozwalaj dać upust swojej energii w zdrowej, wspólnej zabawie na świeżym powietrzu.