Kiedy można kąpać szczeniaka po raz pierwszy?
Teorii na temat kąpieli psów, ich częstotliwości i sposobu wykonania było już wiele. Właściciele psów często różnie podchodzą do tych kwestii i głoszą różne przekonania. Kiedy w takim razie pojawia się pierwsza możliwość wykąpania szczeniaka? Jak często kąpać psy, a kiedy lepiej unikać kontaktu zwierzaka z wodą i detergentami? Sprawdź, kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel Twojego czworonoga i jak zadbać o to, aby proces ten był przyjemny i bezpieczny dla psiaka.
Pierwsza kąpiel szczeniaka — jaki i kiedy kąpać czworonożnego malucha?
Życie szczeniaka to niekończąca się beztroska, ale również konieczność nieustannego poznawania świata. To w wieku szczenięcym najczęściej psy uczą się podstawowych komend, poznają swoje miejsce w domu czy mieszkaniu i dowiadują się, które rzeczy mogą jeść, a których nie powinny próbować. Również w tym wieku pojawia się konieczność radzenia sobie z wychowaniem psa, pamiętając o tym, że wiele podejmowanych przez właścicieli i opiekunów przedsięwzięć może skończyć się traumą dla psa. Z tego względu konieczne jest dokładne przemyślenie planów związanych z opieką i wychowaniem pupila.
Co w takim razie z zabiegami pielęgnacyjnymi u szczeniąt? Kiedy można po raz pierwszy wykąpać psiaka? Specjaliści zakładają, że w pierwszych miesiącach życia psy nie powinny być kąpane, chyba że wystąpi taka konieczność wynikająca z przypadkowego zabrudzenia czworonoga. Zbyt szybka kąpiel w wieku szczenięcym może narazić zwierzaka na szybkie wyziębienie, naraża go na przeziębienie, które dla malucha może być niebezpieczne. Jako czas pierwszej kąpieli, eksperci rekomendują więc okres około czwartego lub piątego miesiąca życia psa. Do tej pory szczeniak może oswoić się z różnymi przedmiotami codziennego wykorzystania, mniej rzeczy może go przestraszyć, a w Twoim domu czuje się już w tym wieku pewnie i bezpiecznie, a to kluczowe, dla wdrożenia zabiegów pielęgnacyjnych, wejścia psa pod prysznic czy do wanny. Przygotowanie psa do kąpieli powinno również zakładać przeprowadzenie wszystkich niezbędnych szczepień, jakie w wieku 4 czy 5 miesięcy powinien już przejść.
Używaj tylko sprawdzonych środków do kąpieli i pielęgnacji dla psów
Przystępując do kąpieli, musisz mieć na uwadze bezpieczeństwo psa w różnych aspektach. Pamiętaj o tym, że jego skóra jest jeszcze delikatna, a w przypadku kąpieli psów w różnym wieku, należy używać wyłącznie produktów przeznaczonych dla psów. Szampony, psie odżywki — warto wybierać sprawdzone produkty, naturalne, tworzone przy wsparciu specjalistów. Dzięki temu zadbasz o sierść psa i nie narazisz go na problematyczne alergie skórne.
Szczeniak w kąpieli — pozwól mu stopniowo zapoznać się z procesem kąpania
Zanim wsadzisz szczeniaka do wanny czy pod prysznic, warto w pierwszej kolejność w ogóle oswoić go z wodą. Piesek może się bać większego strumienia, ale jeśli pozna pewny grunt pod łapkami, a Ty zagwarantujesz mu delikatną kąpiel, może nawet polubić to zajęcie. Stopniowe przyzwyczajanie i nagradzanie za dzielne znoszenie kąpieli może z czasem przynieść konkretne efekty. Ważne, aby w pielęgnacji szczeniaka skupić się na naturalnych elementach. Warto w trakcie kąpieli wykorzystać matę, dzięki której maluch nie będzie się ślizgał, a dzięki temu poczuje się dużo pewniej i bezpieczniej. Nie musisz używać suszarki, która powoduje wysuszanie skóry i włosów psa, a dodatkowo może wzbudzać lęk. Postaw wykąpanego psiaka na dywaniku i delikatne wetrzyj w ręcznik nadmiar wody, unikając zbyt mocnego pocierania. Pozwól mu bezpiecznie i stopniowo wysuszyć się w domu.
Warto podkreślić, że częste kąpiele mogą przynieść więcej szkód niż pożytku, zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów. Psy należy kąpać co kilka miesięcy, chyba że pojawi się konieczność wyczyszczenia mocno zabrudzonej sierści czy ciała czworonoga. O tym, jak powinna wyglądać kąpiel w przypadku Twojego psa, może powiedzieć Ci lekarz weterynarii. Pamiętaj o tym, że u psów wytwarza się naturalna bariera ochronna, posiadają swój zapach, który pozwala im odnaleźć się w towarzystwie innych psich kumpli. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie zakłócać jego naturalnych możliwości przystosowania się do otoczenia.