Ile trwa ciąża u psa i jak przygotować się na poród? Sprawdź, jak wygląda przebieg ciąży
Przygotowując się do ciąży swojego psa, warto znać kilka ważnych faktów, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, jak wygląda ten proces i wesprzeć nieco swoją suczkę w oczekiwaniu na rozwiązanie. Okres ciąży, jak i samego porodu u psów to specyficzny czas rządzący się swoimi prawami. Warto zaznajomić się z istotnymi informacjami, jeszcze zanim zdecydujesz się na świadomy proces rozmnażania psów w swojej domowej hodowli.
Okres trwania ciąży u psów — kiedy spodziewać się narodzin szczeniąt?
Każdy gatunek rządzi się swoimi prawami, dlatego u każdego zwierzęcia ciąża może przebiegać w nieco inny sposób. W przypadku psów okres oczekiwania na pojawienie się zwierząt nie jest wcale długi. Czas trwania to między 53 a 68 dni, ciąża psia trwa więc około 2 miesięcy. Krótki czas oczekiwania nie oznacza jednak, że będzie to bardzo prosty czas zarówno dla suki, jak i dla jej właścicieli. Należy otoczyć ją specjalną troską, jednak warto wiedzieć, jakie w ogóle są pierwsze objawy psiej ciąży, ponieważ okres zaraz po zapłodnieniu wcale nie wskazuje jasno na to, że suczka znajduje się w ciąży. Uważna obserwacja może jednak pomóc w ocenie.
Jak zmienia się ciało suczki będącej w ciąży? Sprawdź, po czym poznać, że Twoja czworonożna przyjaciółka spodziewa się szczeniąt
Chociaż początkowo trudno zauważyć jakiekolwiek zmiany w zachowaniu suki czy w jej wyglądzie, to wnikliwa obserwacja życia, sposobu poruszania się, zmiany nawyków życiowych suczki może pomóc zauważyć, że coś zmienia się jej organizmie. Warto wiedzieć, że ciąża u suki możliwa jest już po pierwszej cieczce. W związku z tym, w niektórych przypadkach właściciele psów mogą być zaskoczeni, szczególnie wtedy, gdy ich psy wychodzą samodzielnie na spacery po okolicy wokół domu. Ciąża psia wcale nie musi wiązać się z osiąganiem przy zwierzaki pełnej dojrzałości życiowej, dlatego warto odpowiednio przygotować się do świadomego dopuszczenia psa. Najlepiej poczekać do kolejnych cieczek, które następować będą w okresie większej dojrzałości suki, wtedy psychika zwierzęcia będzie lepiej rozwinięta, a tym samym gotowa na ciążę i możliwość opieki nad swoim potomstwem.
Jak w takim razie wyglądają pierwsze oznaki ciąży? Faza początkowa to czas bezobjawowy. Dopiero mniej więcej w połowie ciąży, po okresie około miesiąca od zapłodnienia i pojawienia się zarodka w ciele psa, właściciele najczęściej zauważają zmiany. Brzuch suki ulega zaokrągleniu, gruczoły mlekowe powoli się powiększają, a samo zwierzę może wykazywać się większą wrażliwością zmysłów, może być również nieco bardziej wycofane i niechętne do tak intensywnych zabaw i aktywności, jak wcześniej. To pierwsze oznaki, jakie mogą wzbudzić uwagę właścicieli. Okres drugiego tygodnia zagnieżdżania się płodu w macicy to również czas, gdy suka staje się bardziej drażliwa. Pewność co do tego, że suczka faktycznie jest ciężarna, a nie dolega jej żadna przypadłość chorobowa, właściciele mogą mieć jednak dopiero po wizycie w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii zbada sukę, wykona USG oraz RTG, które potwierdzą lub wykluczą ciąże, a także pozwolą określić, ile szczeniąt znajduje się w danym miocie.
Jak zadbać o suczkę w ciąży, w trakcie porodu i w okresie połogu?
Sam czas ciąży, jak i porodu oraz okresu następującego po nim, to bardzo ważny okres w życiu suki i warto, jako właściciel zwierzaka odpowiednio się do tego przygotować. W sposób maksymalny liczy się w tym okresie komfort zwierzęcia i gwarancja, że otrzyma ono wszystko, czego potrzebuje. Ważne, aby w okresie ciąży oraz karmienia, zagwarantować suce dostęp do jakościowego jedzenia, pełnego wartości odżywczych, które pozwolą jej utrzymać siłę oraz możliwość karmienia małych już po porodzie. Być może podawanie karmy będzie trzeba podzielić na mniejsze porcje niż dotychczas i podawać je częściej, w małych ilościach. Jeśli zastanawiasz się, kiedy nastąpi poród, uważnie obserwuj sukę. Kilka dni przed porodem jej zachowanie znacznie się zmieni, może intensywniej szukać spokojnych i oddalonych od zgiełku miejsc, odmawiać jedzenia i częściej oddawać kał i mocz. Otocz ją wtedy szczególną troską i skontaktuj się z weterynarzem w celu poznania dokładniejszych wskazówek dotyczących dalszego działania.