Twój pies niechętnie sięga po karmę? Sprawdź, co podać na pobudzenie apetytu u psa
Brak apetytu u swojego pupila budzi w opiekunach wiele pytań i zmartwień. Pies, który chętnie sięga po podaną karmę to najczęściej synonim zdrowia. Jednocześnie każdy sygnał wskazujący na zaburzenie apetytu staje się powodem wątpliwości i poszukiwania przyczyny. Dlaczego Twój pies nagle nie chce jeść spożywanej codziennie karmy? Co może oznaczać utrata apetytu i jak sobie z nią poradzić? Sprawdź kilka pomocnych wskazówek.
Przyczyny braku apetytu u psa — czyli dlaczego Twój pupil odmawia jedzenia?
Zanim poznasz sposoby na poprawę apetytu, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, dlaczego pies nie chce jeść. Powodów może być wiele, a ich rozpoznanie wymaga niekiedy wizyty u lekarza weterynarii. Często niechęć psa jedzenia może wynikać z problemów behawioralnych. Nie zawsze przyczyna leży w samym układzie pokarmowym. Sprawdź najczęstsze źródła niechęci do jedzenia:
- nieprzyjemne miejsce do spożywania posiłków — Twój pies powinien mieć stale wyznaczoną przestrzeń do jedzenia. Warto unikać podawania pokarmów w hałaśliwych lub niewygodnych okolicznościach. Cisza i spokój mogą zachęcić psa do jedzenia,
- nadmierny stres — jeśli pies odmawia jedzenia w trakcie podróży lub zmuszony jest do spożywania posiłków po przebytej traumie, wszystko powinno wrócić do normy wtedy, gdy zagwarantujesz mu powrót do normalnych warunków,
- wybredny charakter psa — typowy niejadek może zmagać się z powracającym brakiem apetytu. W takim przypadku warto wybierać karmy dla wybrednych psów i co jakiś czas zmieniać przysmaki podawane czworonogowi,
- choroby pasożytnicze — to pasożyty mieszkające w organizmie psa często odpowiedzialne są za to, że pies traci apetyt. Wywołują biegunki i wymioty. Należy w takim wypadku przeprowadzić potrzebne badania laboratoryjne zwierzaka i sprawdzić, co jest przyczyną dolegliwości,
- zatrucie pokarmowe i infekcje — każda infekcja może być powodem zmiany apetytu. Jeśli Twój pies jest chory, podobnie jak człowiek, nie będzie chciał jeść regularnie,
- choroby jamy ustnej — problem z żuciem i przegryzaniem sprawia, że apetyt psa maleje. Pupil nie czuje przyjemności z jedzenia, a wręcz sprawia mu to wiele problemów. To powinno zmotywować opiekuna do zwiększonej troski o higienę jamy ustnej psa.
Co na pobudzenie apetytu u psa? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów
Jeśli brak apetytu spowodowany jest czasową chorobą, musisz zgłosić się ze swoim pupilem do weterynarza. W przypadku wykluczenia czynnika chorobowego istnieje kilka domowych sposobów na brak apetytu i kilka wytycznych, które pozwolą zwiększyć apetyt czworonoga.
- Preparaty pobudzające apetyt — możesz zastosować napary z roślin leczniczych, takich jak imbir, rumianek czy mięta pieprzowa. Napar podaje się psu kilkadziesiąt minut przed jedzeniem. Problem mogą pomóc rozwiązać również tabletki na apetyt dla psa. Pobudzają układ trawienny i sprawiają, że pupil ma większą ochotę na podawaną karmę.
- Zwiększona aktywność fizyczna — duży wysiłek świetnie wpływa na pobudzenie psiego apetytu. Długi spacer, ale również intensywne zajęcia angażujące węch psa sprawią, że chętniej zajrzy do swojej miski pełnej pysznej karmy. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku maty węchowe, w których również schować można przysmaki zwiększające apetyt.
- Zmiana odżywiania — czasami wystarczy zmiana karmy, aby pies na nowo zaczął z chęcią jeść podawane posiłki. Spróbuj nowej suchej karmy. Stawiaj na jakościowe jedzenie pełne składników odżywczych. Dopasuj wysokiej jakości karmę do wieku psa, jego rasy, wielkości i indywidualnych preferencji.
- Postaw na apetyczne przysmaki — kilka drobnych, pysznych smaczków może skutecznie pobudzić apetyt czworonoga. Zaserwuj mu mięsną przekąskę, aby pies wykazał większe zainteresowanie stałym jedzeniem.
Jeśli Twój pupil odmawia jedzenia, poobserwuj jego zachowanie i zrób potrzebne badania laboratoryjne, aby wykluczyć pewne choroby. Zapewnij mu lepszą aktywność fizyczną i zabawy, które zwiększą chęć na podawaną karmę. Wybieraj jakościowe i pyszne jedzenie z oferty sklepu bazarpupila.pl.