Twój pies cierpi na problemy ze stawami? Sprawdź, jakie produkty wybrać na stawy dla psa seniora
Problemy ze stawami bardzo często spotykają nasze domowe zwierzaki. Szczególnie często przytrafia się to wysokim psom, pupilom o dużych rozmiarach. Wspomaganie stawów czworonogów nie tylko pozwala im lepiej funkcjonować, ale również niweluje ból związany z chodzeniem czy bieganiem. Sprawdź, jak wspomóc swojego pupila w trudnym czasie i jak poprawić jego codzienny komfort życia.
Przyczyny problemów ze stawami u psów
Chore stawy nie zawsze muszą wynikać z predyspozycji genetycznych psiaków. Wiele problemów ze stawami to wady nabyte lub zaburzenia rozwojowe. Do najczęstszych przyczyn chorób stawów należą:
- nowotwory,
- zaburzenia metaboliczne,
- zaburzenia rozwojowe, takie jak dysplazja bioder,
- predyspozycje genetyczne lub wrodzone wady,
- nadczynność tarczycy,
- otyłość,
- choroby zakaźne,
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- nieprawidłowa dieta,
- złamania z przeszłości,
- uszkodzenia stawów.
Po czym poznać, że Twój pies ma chore stawy?
Większość problemów związanych ze stawami jest możliwa do zauważenia przez samego opiekuna czworonoga. Ich wychwycenie warto jednak skonsultować ze specjalistą. Co może świadczyć o zwyrodnieniach stawów? Do najczęstszych objawów chorego ciała u seniorów zalicza się:
- odciążanie bolącej łapy przez kulawe chodzenie,
- pies nie pozwala dotknąć danego stawu, a skóra jest zaczerwieniona, zaś zmienione miejsce ciepłe,
- problem z chodzeniem po schodach,
- problemy ze wstawaniem,
- dłuższy odpoczynek w pozycji leżącej powoduje sztywnienie łap i nieporadne poruszanie się.
Każdy niepojący symptom warto skonsultować z lekarzem weterynarii. To on skieruje Twojego pupila na dodatkowe badania i pozwoli na odciążenie zmienionych zapalnie stawów.
Co zastosować na chore stawy u psa seniora?
Chore stawy nie oznaczają jeszcze, że Twój senior powinien udać się na spoczynek i nie podejmować żadnych aktywności fizycznych. Warto ograniczyć jego nadmierną ruchliwość, ale w leczeniu stawów pomóc mogą takie suplementy i witaminy, jak:
- glukozamina i siarczan chondroityny — to składniki odpowiedzialne za odbudowę chorej czy zmienionej chrząstki. Glukozamina i chondroityna to cukry, które budują chrząstkę. Jej regeneracja trwa około 6 tygodni, dlatego na efekty trzeba trochę poczekać, a pies, którego dotknęła choroba stawów, powinien przyjmować te suplementy do końca życia.
- kolagen — to białko, które jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Nie tylko pozwala na regenerację stawów, ale stanowi świetną profilaktykę dla wszystkich tych psów, które są narażone na zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe.
- kwas hialuronowy — to główny produkt zawarty w mazi stawowej. Jego brak powoduje problemy z poruszaniem stawów, ich zginaniem.
Właściwa suplementacja obejmuje również podawaniem witamin dla psa. Prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego gwarantuje również witamina C i E. To one wspomagają produkcję kolagenu i stymulują jego syntezę.
Jak pomóc psu z chorymi stawami?
Preparaty na psie stawy, witaminy i suplementy diety pomagają w regeneracji chorych miejsc. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak na co dzień pomagać swoim seniorom w funkcjonowaniu. Pamiętaj o tym, aby nie doprowadzić psa do nadmiernej otyłości, obciążającej stawy. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, ale wybieraj długie i spokojne spacery zamiast wyczerpujących truchtów. Zagwarantuj swojemu zwierzakowi właściwe miejsce do odpoczynku i spania. Przygotuj mu miękkie i wygodne legowisko, w którym spokojnie rozprostuje kości.
Wybieraj naturalne produkty i suplementy na stawy. Skorzystaj z preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które w składzie posiadają jedynie naturalne składniki. Stawiaj na zdrową suplementację, ale również zrównoważone żywienie psa. Wybieraj jakościową karmę tworzoną przez cenionych i znanych producentów produktów dla zwierząt.