Jaką karmę wybrać dla psa z alergią na kurczaka?
Mięso kurczaka jest bardzo popularne w psich przysmakach. Znaczna część dostępnych na rynku karm dla psów zawiera w składzie właśnie kurczaka. Tymczasem wiele czworonogów cierpi na nietolerancję tego rodzaju mięsa. Co w takim wypadku? Które karmy wybierać, aby zastąpić alergen? Jakich składników szukać w karmach przeznaczonych dla psów?
Objawy u psa wywołane alergią na kurczaka
Rozpoznanie alergii i czynnika, który ją powoduje bywa problematyczne. Warto jednak wnikliwie obserwować swojego pupila. Jeśli zauważysz u niego któryś z wymienionych objawów alergii, przemyśl zmianę karmy:
- biegunka lub wymioty wywołane niedługo po zjedzeniu pokarmu,
- katar,
- świąd skóry, szczególnie w okolicy pyszczka lub uszu,
- brak apetytu i apatia,
- matowienie lub nadmierne wypadanie sierści.
Najczęstszym objawem alergii pokarmowej jest właśnie świąd. Ten łatwo zauważyć, bo pojawia się zaraz po spożyciu posiłku. Jeśli Twój pies drapie się i liże w miejscu zmienionym chorobowo tuż po zjedzeniu mokrej lub suchej karmy, pomyśl o odstawieniu karmy. Sprawdź, czy mimo rezygnacji z danego pokarmu pupil w dalszym ciągu zachowuje się w niepokojący sposób.
Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?
Jeśli już wiesz, że Twój alergik nie toleruje drobiu, musisz zagwarantować mu inne źródło białka. Pamiętaj, że białko pochodzenia zwierzęcego jest najbardziej wartościowe dla prawidłowego rozwoju psiaka. Dotyczy to zarówno psów ras małych, jak i dużych. Wybór karm jest obecnie bardzo zróżnicowany, dlatego zamienników nie trzeba specjalnie szukać. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie karma monobiałkowa. To rodzaj pożywienia z jednym rodzajem mięsa w składzie. Dla psa alergika możesz kupić karmy z:
- wieprzowiną,
- wołowiną,
- dziczyzną,
- indykiem.
Warto zwrócić uwagę na to, aby dany rodzaj mięsa był jedynym w spożywanej przez psa karmie.
Inne alergeny w karmie z kurczakiem — sprawdź dokładnie skład karmy przed zakupem
Gatunek mięsa nie jest jedynym alergenem w wielu popularnych karmach dla psów. Problemy zdrowotne często wywołują u psów również takie składniki jak zboża, pszenica, soja. To, co uczula czworonoga, może być często kombinacją kilku produktów. Z tego względu warto zwracać uwagę na dokładne analizowanie składów. Mniej alergenny w porównaniu z pszenicą czy soją będzie ryż. Sprawdzanie składników odżywczych w pożywieniu ma jeszcze jeden cel. Bardzo często monobiałkowe karmy mogą okazać się jednoskładnikowe tylko z nazwy. Producenci niekiedy do karm z wołowiną czy wieprzowiną, dokładają i tak śladowe ilości kurczaka. Tymczasem nawet niewielka jego ilość przywraca objawy alergii.
Karmy hipoalergiczne — produkty przygotowane specjalnie z myślą o alergikach
Uczulenie na kurczaka u psa jest coraz częstszym problemem. Właściciele czwórnogów zmagają się szczególnie ze świądem, a tym samym pogorszonym samopoczuciem swoich pupili. Producenci wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i tworzą specjalne, hipoalergiczne suche karmy dla psów. Jakie są zalety ich spożywania przez psy?
- Brak nawracających objawów w postaci świądu skóry, problemów trawiennych, wymiotów i biegunek.
- Poprawa ogólnego stanu zdrowia zwierzaka — jego układ pokarmowy wraca do normy i trawienie przebiega w prawidłowy sposób.
- Polepszenie ogólnej kondycji psa.
- Błyszcząca i miękka sierść — hipoalergiczne karmy wpływają kompleksowo na poprawę psa zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
- Bezpieczny i wyszukany skład karmy — karmy hipoalergiczne charakteryzują się obniżoną zawartością tłuszczy i węglowodanów. W dalszym ciągu mają jednak odpowiedni skład, który dostarcza psom wszystkim potrzebnych wartości odżywczych.
W sklepach zoologicznych szukaj karm pozbawionych kurczaka, zbóż czy soi. Wybieraj karmy monobiałkowe i kupuj produkty jedynie od cenionych producentów, polecanych przez lekarzy weterynarii. Szeroki asortyment karm bez kurczaka znajdziesz w ofercie sklepu bazarpupila.pl.