Zmiana karmy dla psa - jak i kiedy to zrobic?
Twój pies niechętnie spożywa karmę, którą mu podajesz? Codzienne posiłki przestają spełniać swoje funkcje i nie dostarczają pupilowi odpowiednich składników? To może oznaczać konieczność zmiany karmy. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do tego przedsięwzięcia, aby nie spowodować pojawienia się niebezpiecznych dla psa biegunek czy innych problemów gastrycznych.
Jak wprowadzić nowy sposób żywienia? Sprawdź, jak powinna wyglądać zmiana karmy u psa
Układ pokarmowy czworonogów jest wbrew pozorom bardzo delikatny i każda gwałtowna zmiana diety może spowodować poważne problemy trawienne czy żołądkowe. Żaden troskliwy właściciel psa, nie chce narażać na to swojego zwierzaka. Jak w takim razie powinien prawidłowo wyglądać proces zmiany diety? Zanim zdecydujesz się zmienić karmę, sprawdź dokładnie, które produkty poleca lekarz weterynarii zajmujący się Twoim pupilem, zobacz opinie na temat konkretnych artykułów, a przede wszystkim dokładnie zapoznaj się ze składem pokarmu. Pamiętaj o tym, aby nowy pokarm zmieniać stopniowo. Jeśli podajesz swojemu pupilowi suchą karmę, warto przy zmianie żywienia zastosować mieszany sposób karmienia. Co to oznacza? Przez pierwsze dni prowadzące do całkowitej zmiany, podawaj pupilowi nową karmę wymieszaną wraz ze starą karmą. Początkowo większość powinna stanowić stosowana wcześniej karma. Stopniowo, warto mieszać karmę w proporcjach pół na pół, a kolejno powoli zwiększać ilość nowej karmy, aż w końcu możliwe będzie całkowite przejście na nowy produkt. Taki sposób podawania pokarmu sprawia, że Twój pies powoli przyzwyczai się do nowego produktu i dobrze go przyswoi. Psi żołądek z powodzeniem zacznie akceptować nieznane dotąd połączenie składników odżywczych.
Planujesz zmianę karmy u swojego psa? Wybierz jakościowe produkty
Jako właściciel czworonoga, na pewno najlepiej znasz jego potrzeby, wiesz, co sprawia mu dużą radość, a co powoduje jego złe samopoczucie. Dbając o jego zdrowie, warto wybierać jakościowe karmy. Jeśli jesteś w trakcie zmiany pokarmu lub planujesz wprowadzenie nowych produktów do diety psa, pamiętaj o tym, aby wybierać pewne artykuły spożywcze, karmy pochodzące od sprawdzonych producentów. Zmiana karmy suchej czy mokrej powinna oznaczać przejście na lepszy rodzaj pożywienia. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu składu kupowanej karmy i wybór tej, która posiada dużą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. Rezygnuj z kolei z takich produktów, które pełne są sztucznych wypełniaczy i wzmacniaczy.
Konieczność wprowadzenia zmiany karmy pojawia się również w efekcie rozwoju czworonogów. W pewnym momencie życia konieczne jest przejście z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych, a kolejno na pokarm dla seniorów. W tym wypadku również warto trzymać się zasady stopniowego przejścia na nową karmę. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę, skonsultuj przypadek swojego czworonoga z weterynarzem, który dokładnie zna już potrzeby Twojego pupila i wie, jakie składniki będą dla niego najlepsze, a których nie powinien w ogóle przyjmować.